Pogodna Jesień Życia

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

O projekcie

Cel projektu 

Rozwój usług społecznych i zdrowotnych w m. Łodzi poprzez zwiększenie równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości, trwałych i przystępnych cenowo usług w społeczności lokalnej w okresie III 2025 – X 2029.

Rezultaty projektu

W ramach projektu zostanie zwiększona:

  • dostępność usług społecznych i zdrowotnych w społeczności lokalnej dla 830 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w mieście Łodzi zakwalifikowanych do objęcia wsparciem w ramach projektu,
  • o 15 liczba miejsc świadczonych usług zdrowotnych w społeczności lokalnej w ramach Dziennego Domu Opieki Medycznej,
  • o 66 liczba miejsc świadczenia usług społecznych w społeczności lokalnej w ramach Klubu Seniora,
  • o 1 liczba podmiotów, które rozszerzyły ofertę wsparcia (CZAS Rzgowska).
 
Kryteria warunkujące udział w projekcie

Klub Seniora Wileńska, Klub Seniora Rzgowska:

  • Zamieszkanie/praca/nauka na obszarze miasta Łodzi,
  • Potrzeba wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (wynik na podstawie skali Barthel),
  • Osoby w wieku 60+.

Dzienny Dom Opieki Medycznej:

  • Zamieszkanie/praca/nauka na obszarze miasta Łodzi,
  • Potrzeba wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (wynik na podstawie skali Barthel),
  • Osoby powyżej 18 roku życia (osoby w wieku 65+ – 50% łącznej liczby osób zakwalifikowanych do DDOM),
  • Pacjenci bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, wymagający dalszej opieki i wsparcia,
  • Pacjenci, u których występuje ryzyko hospitalizowania w najbliższym czasie lub którym w okresie ostatnich 12 miesięcy udzielone zostały świadczenia zdrowotne z zakresu leczenia szpitalnego.
Kryteria premiujące 
  • Znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności
  • Niepełnosprawność sprzężona
  • Niepełnosprawność intelektualna
  • Choroby psychiczne
  • Całościowe zaburzenia rozwojowe zgodnie z ICD10
  • Korzystanie z programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową
  • Samotne zamieszkiwanie
  • Płeć: kobieta
Wartość projektu

Całkowita wartość projektu: 12 570 988, 42 zł

Kwota dofinansowania UE: 10 685 340, 16 zł

Budżet państwa: 1 257 098, 84 zł

 
 
 
 
 

Listy rankingowe

Wsparcie

Zadanie pn. Klub Seniora realizowane jest przez Fundację 4 Future w partnerstwie z Miastem Łódź w ramach projektu „Pogodna Jesień Życia” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027, w ramach Priorytetu 7. Fundusze europejskie dla zatrudnienia i integracji w Łódzkiem, Działania FELD.07.10 Usługi społeczne i zdrowotne – ZIT Łódzki Obszar Metropolitalny.

W ramach zadania:

-zwiększona zostanie o 66 liczba miejsc świadczenia usług społecznych w społeczności lokalnej;

-realizowane będzie wsparcie w formie Klubu Seniora (dalej: KS) dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w wieku 60+,  zamieszkujących miasto Łódź. KS zostanie utworzony w wyremontowanych pomieszczeniach (sala warsztatowa, integracyjna, komputerowa, sala poradnictwa, przestrzeń wypoczynkowa, biuro kierownika KS, kuchnia, szatnie, sanitariaty) przy ul. Wileńskiej 25, w budynku dostosowanym dla osób niesamodzielnych i starszych.

Etapy/ terminy realizacji

-03.2025-05.2025 –  zakup i wyposażenie KS w niezbędne zaplecze do realizacji kompleksowych usług opiekuńczych na rzecz Uczestniczek i Uczestników Projektu.

-06.2025-10.2029 – rekrutacja (ciągła) Uczestniczek i Uczestników.

-07.2025-10.2029 – realizacja oferty KS na rzecz 450 osób w wieku 60+ potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (w projekcie zakłada się rekrutację 90 osób na dany rok kalendarzowy). Każdy osoba zakwalifikowana do Klubu Seniora będzie mogła korzystać z dziennej opieki 5 razy w tygodniu oraz otrzyma wsparcie towarzyszące w formie teleopieki.  KS będzie otwarty w dni robocze w godzinach 9:00–15:00

Grupa docelowa

Grupą docelową jest 450 osób w wieku powyżej 60 lat, potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, zamieszkujących miasto Łódź. W ramach Projektu Uczestniczki i Uczestnicy będą mieli zapewniony bezpłatny dostęp do dziennej formy usług społecznych w formie Klubu Seniora.

Rekrutacja i wymagane dokumenty

Rekrutacja do Klubu Seniora rozpocznie się 1 czerwca 2025 roku potrwa do października 2029. Rekrutacja prowadzona będzie przez Fundację 4 Future w siedzibie Klubu (ul. Wileńska 25, I piętro) oraz Miasto Łódź (Biuro Projektu: ul. Zachodnia 47, pokój 132) w trybie ciągłym przy założeniu naboru 450 Uczestniczek i Uczestników Projektu (średnio 90 osób na dany rok kalendarzowy).

Wsparcie w ramach Klubu Seniora

Wsparcie na rzecz Uczestników/ Uczestniczek Projektu w ramach Klubu Seniora realizowane będzie w formie:

-kółek tematycznych (rękodzieło, gimnastyka umysłu, zajęcia sportowo-rekreacyjne;

-zajęć prozdrowotnych, na które składać się będą zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów (zajęcia gimnastyczne ogólnorozwojowe, poprawiające kondycję, dostosowane do potrzeb i możliwości grupy docelowej) oraz spotkania edukacyjne z personelem medycznym, osobami wykonującymi zawody medyczne i innymi specjalistami z zakresu zdrowia;

-warsztatów komputerowych umożliwiających rozwój kompetencji cyfrowych;

-poradnictwa specjalistycznego (psycholog i prawnik);

-zajęć tematycznych oraz spotkań integracyjnych;

-aktywności poza siedzibą Klubu (wyjścia raz w miesiącu, dla średnio 20 osób każde).

Do dyspozycji Uczestniczek i Uczestników będą również gry planszowe oraz książki.

Zakres wsparcia będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb Uczestniczek oraz Uczestników Klubu Seniora. Zakłada się rotacyjny udział Uczestniczek i Uczestników w zajęciach w poszczególne dni. W celu dostosowania wsparcia do indywidualnych potrzeb, potencjału i osobistych preferencji Uczestniczek i Uczestników Klubu Seniora, dla każdej zakwalifikowanej osoby zostanie stworzona indywidualna ścieżka wsparcia. Wsparcie udzielane jest na dany rok kalendarzowy na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

Wsparcie towarzyszące w postaci teleopieki realizowane jest przez Miasto Łódź w ramach projektu „Pogodna Jesień Życia” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027, w ramach Priorytetu 7. Fundusze europejskie dla zatrudnienia i integracji w Łódzkiem, Działania FELD.07.10 Usługi społeczne i zdrowotne – ZIT Łódzki Obszar Metropolitalny.

W ramach projektu „Pogodna Jesień Życia” (zwanego dalej: Projektem) realizowane będzie wsparcie towarzyszące dla 830 osób zakwalifikowanych do udziału w Klubie Seniora, Klubie Seniora CZAS Rzgowska oraz dziennym domu opieki medycznej.

Grupa docelowa
Grupą docelową jest 830 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego, zamieszkujących/uczących się/pracujących w rozumieniu Kodeksu Cywilnego na obszarze miasta Łodzi.

Szczegóły dot. wsparcia
Wsparcie będzie udzielane Uczestniczkom i Uczestnikom na czas udziału w Projekcie w zakresie i terminie określonym przez Miasto Łódź. W ramach Teleopieki Miasto Łódź zapewni:

-opaskę, która całodobowo będzie monitorować i rejestrować w systemie funkcje życiowe tj. puls, saturacja, temperatura, ciśnienie oraz zdarzenia tj. upadek, uszkodzenie opaski, zmiana lokalizacji;

-całodobowy monitoring/ nadzór realizowany przez Centrum Teleopieki obsługiwane przez personel medyczny, psychologa oraz zdalnych asystentów  

Link do strony: https://uml.lodz.pl/pogodnajesienzycia/

Wsparcie opiekunów faktycznych realizowane jest przez Miasto Łódź w ramach projektu „Pogodna Jesień Życia” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027, w ramach Priorytetu 7. Fundusze europejskie dla zatrudnienia i integracji w Łódzkiem, Działania FELD.07.10 Usługi społeczne i zdrowotne – ZIT Łódzki Obszar Metropolitalny.

W ramach zadania realizowane będzie wsparcie towarzyszące dla 150 opiekunów faktycznych (dalej: OF) zakwalifikowanych do udziału w Projekcie „Pogodna Jesień Życia” obejmujące:

-edukację, szkolenia, zajęcia praktyczne mające na celu zwiększenie umiejętności w zakresie opieki oraz pomoc w uzyskaniu informacji umożliwiających poruszanie się po różnych systemach wsparcia;

-poradnictwo specjalistyczne (psychologiczne).

Wsparcie dla OF będzie realizowane w formie szkoleń grupowych oraz indywidualnych konsultacji psychologicznych.

Grupa docelowa
Grupą docelową jest 150 opiekunów faktycznych Uczestniczek i Uczestników Klubu Seniora, Klubu Seniora CZAS Rzgowska oraz dziennego domu opieki medycznej wskazanych przez Uczestniczki i Uczestników w dokumentach zgłoszeniowych do udziału w ww. formach wsparcia.

Rekrutacja
Rekrutacja do wsparcia opiekunów faktycznych rozpocznie się w sierpniu 2025 i potrwa do października 2029. Rekrutacja prowadzona będzie przez Miasto Łódź (Biuro Projektu: ul. Zachodnia 47, pokój 132) w trybie ciągłym przy założeniu naboru 150 opiekunów faktycznych wskazanych przez Uczestniczki i Uczestników Projektu. Nabór do wsparcia towarzyszącego w formie szkoleń i poradnictwa będzie poprzedzony kontaktem Biura Projektu z opiekunami faktycznymi, kwalifikacja natomiast opierać się będzie o listy rankingowe tworzone na podstawie terminu zgłoszenia do udziału w tej formie wsparcia.

Oferta realizowana w ramach wsparcia dla opiekunów faktycznych

Szkolenia grupowe zrealizowane zostaną dla 15 grup opiekunów faktycznych (średnio 10 osób w grupie) w wymiarze 6 h dydaktycznych/grupa. W ramach szkoleń OF nabędą wiedzę i umiejętności przydatne w opiece nad osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Na każde spotkanie składać będą się następujące bloki tematyczne:

-Blok I: Świadczenia oraz formy wsparcia opiekuna i podopiecznego w ramach pomocy społecznej oraz opieki zdrowotnej. Aspekty prawne związane ze sprawowaniem opieki nad osobą potrzebującą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

-Blok II: Pierwsza pomoc przedmedyczna. Jak radzić sobie w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia, czy zagrożenia życia lub zdrowia. Zapobieganie upadkom, postępowanie w razie upadku.

-Blok III: Deficyty i potrzeby towarzyszące procesowi starzenia, zagadnienia związane z zespołami otępiennymi (profilaktyka, rozpoznawanie najczęstszych symptomów, gdzie szukać pomocy, spowalnianie rozwoju otępienia).

Dla uczestników szkoleń grupowych zapewnione zostaną materiały szkoleniowe oraz catering w postaci obiadu dwudaniowego z napojem oraz przerwy kawowej ciągłej, z uwzględnieniem specjalnych potrzeb zdrowotnych uczestników.

Indywidualne konsultacje psychologiczne odbywać się będą w wymiarze średnio 3 h/osobę. Konsultacje będą miały na celu udzielenie wsparcia OF, w szczególności w zakresie radzenia sobie ze skutkami wypalenia wynikającego z opieki nad osobą potrzebującą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, radzenia sobie ze stresem, dbania o własny dobrostan.

Wsparcie towarzyszące dla opiekunów faktycznych realizowane będzie z uwzględnieniem potrzeb i możliwości OF. Szkolenia grupowe będą realizowane w pomieszczeniach DDOM, KS i CZAS oraz znajdujących się w zasobach Miasta Łodzi, w terminach dostosowanych do potrzeb OF, a w przypadku indywidualnych konsultacji psychologicznych Miasto Łódź zapewni dodatkowo możliwość skorzystania z tej formy wsparcia w formie online.

Link do strony: https://uml.lodz.pl/pogodnajesienzycia/

Zadanie pn. Dzienny Dom Opieki Medycznej realizowane jest przez Miejskie Centrum Medyczne „Górna” w Łodzi w partnerstwie z Miastem Łódź w ramach projektu „Pogodna Jesień Życia” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027, w ramach Priorytetu 7. Fundusze europejskie dla zatrudnienia i integracji w Łódzkiem, Działania FELD.07.10 Usługi społeczne i zdrowotne – ZIT Łódzki Obszar Metropolitalny.

W ramach zadania:

-zostaną wyremontowane oraz wyposażone pomieszczenia na potrzeby utworzenia Dziennego Domu Opieki Medycznej (dalej: DDOM);

-zwiększona zostanie o 15 liczba miejsc świadczenia usług zdrowotnych w społeczności lokalnej;

-realizowane będzie wsparcie w formie DDOM dla 300 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu zamieszkujących miasto Łódź.

Dzienny Dom Opieki Medycznej zostanie utworzony w budynku przy ul. Odrzańskiej 29, w pomieszczeniach spełniających wymagania Standardu DDOM opracowanym przez Ministerstwo Zdrowiadostosowanych dla osób niesamodzielnych i starszych. Do dyspozycji Uczestniczek i Uczestników projektu zostaną oddane m.in. takie pomieszczenia jak: gabinet diagnostyczno-zabiegowy, gabinet psychologa, pomieszczenia na potrzeby realizacji terapii zajęciowej i rehabilitacji leczniczej, miejsce wypoczynku, pomieszczenie dla chorych częściowo leżących, szatnie, toalety, łazienki dostosowane do osób z niepełnosprawnością).

Etapy/ terminy realizacji

03.2025-12.2025 –  remont i wyposażenie w niezbędne zaplecze (w tym sprzęt medyczny) pomieszczeń na potrzeby utworzenia DDOM
12.2025-09.2029 – rekrutacja (ciągła) Uczestniczek i Uczestników. 
01.2026-10.2029 – realizacja wsparcia na rzecz 300 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (w projekcie zakłada się rekrutację 75 osób na dany rok kalendarzowy). W dziennym domu opieki medycznej będzie mogło przebywać równocześnie 15 pacjentów.

DDOM będzie otwarty w dni robocze przez 8 godzin dziennie w godzinach dostosowanych do potrzeb pacjentów i ich rodzin.

Grupa docelowa

Grupą docelową jest 300 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego, zamieszkujących/uczących się/pracujących w rozumieniu Kodeksu Cywilnego na obszarze miasta Łodzi. 50% łącznej liczby osób zakwalifikowanych do DDOM stanowić będą osoby w wieku powyżej 65 roku życia. Do dziennego domu opieki medycznej mogą być przyjęci:

-pacjenci bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki pielęgniarskiej, nadzoru nad terapią farmakologiczną, kompleksowych działań usprawniających i przeciwdziałających postępującej niesamodzielności oraz wsparcia i edukacji zdrowotnej, a także doradztwa w zakresie organizacji opieki i leczenia osoby niesamodzielnej;

-pacjenci, u których występuje ryzyko hospitalizowania w najbliższym czasie lub którym w okresie ostatnich 12 miesięcy udzielone zostały świadczenia zdrowotne z zakresu leczenia szpitalnego.

Wsparcie skierowane będzie do osób niesamodzielnych, w szczególności do osób powyżej 65 lat których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie wyłącznie pod opieką podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a jednocześnie nie wymagają całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego realizowanego w trybie stacjonarnym. Świadczenia w dziennym domu opieki medycznej udzielane są pacjentom wymagającym, ze względu na stan zdrowia, świadczeń pielęgnacyjnych, opiekuńczych i rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, a niewymagającym hospitalizacji w oddziale szpitalnym, którzy w ocenie skalą poziomu samodzielności (skala Barthel) otrzymali 40-65 punktów.

Rekrutacja
Rekrutacja do DDOM rozpocznie się w grudniu 2025 i potrwa do września 2029. Rekrutacja prowadzona będzie przez Miejskie Centrum Medyczne „Górna” w Łodzi oraz Miasto Łódź (Biuro Projektu: ul. Zachodnia 47, pokój 132) w trybie ciągłym przy założeniu naboru 300 Uczestniczek i Uczestników Projektu (średnio 75 osób na dany rok kalendarzowy).

Zakres świadczeń udzielanych w ramach DDOM
Dzienny dom opieki medycznej zapewnia opiekę medyczną połączoną z kontynuacją terapii i procesem usprawniania w zakresie funkcjonalnym oraz procesów poznawczych. Do podstawowych kategorii świadczeń zdrowotnych realizowanych w ramach domu opieki medycznej należą:

-opieka pielęgniarska, w tym edukacja pacjenta dotycząca samoopieki i samopielęgnacji;

-doradztwo w doborze odpowiednich wyrobów medycznych;

-usprawnianie ruchowe;

-stymulacja procesów poznawczych;

-terapia zajęciowa;

-przygotowanie rodziny i opiekunów pacjenta do kontynuacji opieki (działania edukacyjne).

Poza świadczeniami opieki zdrowotnej pacjentom przebywającym w dziennym domu opieki medycznej zapewnione zostanie odpowiednie do stanu zdrowia wyżywienie, prowadzone będą zajęcia dodatkowe, pozwalające na zagospodarowanie czasu wolnego pomiędzy udzielanymi świadczeniami zdrowotnymi oraz w razie potrzeby bezpłatny transport z miejsca zamieszkania do domu opieki medycznej i powrót do miejsca zamieszkania.

Czas trwania pobytu w dziennym domu opieki medycznej będzie ustalany indywidualnie przez zespół terapeutyczny i nie może być krótszy niż 30 dni roboczych i dłuższy niż 120 dni roboczych (średni czas pobytu to 50 dni).  Po opuszczeniu DDOM pacjent będzie miał zapewnione wizyty domowe fizjoterapeuty, telefoniczne monitorowanie zdrowia pacjenta przez personel DDOM, współpracę personelu DDOM z pielęgniarką środowiskową i teleopiekę.W celu dostosowania wsparcia do indywidualnych potrzeb, potencjału i osobistych preferencji Uczestniczek i Uczestników DDOM, dla każdej zakwalifikowanej osoby zostanie stworzony indywidualny plan wsparcia.

Wsparcie towarzyszące

-Każda osoba zakwalifikowana do dziennego domu opieki medycznej będzie miała zapewnione wsparcie towarzyszące w postaci teleopieki realizowanej przez Miasto Łódź w ramach Projektu..

-Opiekunowie faktyczni wskazani w formularzu zgłoszeniowym przez osoby zakwalifikowane do DDOM będą mieli możliwość skorzystania ze wsparcia towarzyszącego w formie szkoleń i poradnictwa specjalistycznego realizowanych przez Miasto Łódź w ramach Projektu.

Link do strony: https://uml.lodz.pl/pogodnajesienzycia/

Zadanie pn. Klub Seniora CZAS Rzgowska realizowane jest przez Miejskie Centrum Medyczne „Górna” w Łodzi w partnerstwie z Miastem Łódź w ramach projektu „Pogodna Jesień Życia” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027, w ramach Priorytetu 7. Fundusze europejskie dla zatrudnienia i integracji w Łódzkiem, Działania FELD.07.10 Usługi społeczne i zdrowotne – ZIT Łódzki Obszar Metropolitalny.

W ramach zadania:

-realizowane będzie wsparcie w formie Klubu Seniora Rzgowska (dalej: CZAS) dla 80 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w wieku 60+,  zamieszkujących miasto Łódź.

-rozszerzona zostanie oferta istniejącego Klubu Seniora przy ul. Rzgowskiej 170 – godziny pracy CZAS zostaną wydłużone i będzie otwarty w dni robocze w godz. 9:00–17:00.

Celem działalności Klubu Seniora jest podtrzymywanie i rozwijanie u Uczestników oraz Uczestniczek kompetencji: osobistych, społecznych, poznawczych, cyfrowych i obywatelskich oraz podnoszenie świadomości zdrowotnej i ekspresji kulturalnej. Ponadto celem zadania jest przeciwdziałanie osamotnieniu i marginalizacji osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w wieku 60+.

Grupa docelowa

Grupą docelową zadania jest 450 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego. Adresatami zadania są osoby w wieku 60 roku życia zamieszkujące/uczące się/pracujące w rozumieniu Kodeksu Cywilnego na obszarze miasta Łodzi. 

Rekrutacja

Rekrutacja do Klubu Seniora CZAs Rzgowska rozpocznie się w grudniu 2025 i potrwa do października 2029. Rekrutacja prowadzona będzie przez Miejskie Centrum Medyczne „Górna”  w Łodzi oraz Miasto Łódź (Biuro Projektu: ul. Zachodnia 47, pokój 132) w trybie ciągłym przy założeniu naboru 80 Uczestniczek i Uczestników Projektu (średnio 20 osób na dany rok kalendarzowy).

Wsparcie w ramach Klubu Seniora CZAS Rzgowska
W ramach Projektu Uczestniczki i Uczestnicy będą mieli zapewniony bezpłatny dostęp do dziennej formy usług społecznych w formie Klubu Seniora CZAS Rzgowska. Zakłada się rotacyjny udział Uczestniczek i Uczestników w CZAS w zajęciach w poszczególne dni. Oferta zostanie rozszerzona o:

-zajęcia prozdrowotne (zajęcia z fizjoterapeutą oraz gimnastyka umysłu)

-zajęcia sportowo-rekreacyjne,

-zajęcia kompetencji cyfrowych,

-warsztaty rękodzieła.

Zajęcia w CZAS pozwolą Uczestniczkom i Uczestnikom rozwijać następujące kompetencje kluczowe: osobiste, społeczne, zdrowotne umiejętności uczenia się i rozwoju funkcji poznawczych oraz cyfrowe. Zakres wsparcia będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb Uczestniczek oraz Uczestników Klubu Seniora. W celu dostosowania wsparcia do indywidualnych potrzeb, potencjału i osobistych preferencji Uczestniczek i Uczestników CZAS, dla każdej zakwalifikowanej osoby zostanie stworzona indywidualna ścieżka wsparcia. Wsparcie udzielane jest na dany rok kalendarzowy na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

Wsparcie towarzyszące

-Każda osoba zakwalifikowana do Klubu Seniora będzie mogła skorzystać ze wsparcia towarzyszącego w postaci teleopieki na zasadach określonych w odrębnym regulaminie dotyczącym tej formy wsparcia realizowanym przez Miasto Łódź w ramach Projektu.

-Opiekunowie faktyczni wskazani w formularzu zgłoszeniowym przez Uczestniczki/ Uczestników Klubu Seniora będą mieli możliwość skorzystania ze wsparcia towarzyszącego w formie szkoleń i poradnictwa specjalistycznego realizowanych przez Miasto Łódź w ramach Projektu.

Link do strony: https://uml.lodz.pl/pogodnajesienzycia/

Realizatorzy

Lider Projektu:

Miasto Łódź

ul. Piotrowska 104

90-926 Łódź

Partner Projektu nr 1:

Miejskie Centrum Medyczne „Górna” w Łodzi

ul. Felińskiego 7

94-252 Łódź

Partner Projektu nr 2:

Fundacja 4Future

ul. Jana Kilińskiego 185

90-348 Łódź

Urząd Miasta Łodzi

Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych

ul. Zachodnia 47, p. 132

91-066 Łódź

tel.: 42 638 47 30

Harmonogram Wsparcia

Do pobrania

Szanowni Państwo, Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych.  Administratorem Danych Osobowych jest Fundacja 4Future z siedzibą w Łodzi, przy ul. Kilińskiego 185, 90-348 Łódź, NIP: 7252039726, REGON: 101033369, KRS: 0000377944. Informujemy, że pozyskane dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie w celu, dla którego zostały nam udostępnione. Podanie danych jest całkowicie dobrowolne, jednakże ich niepodanie może uniemożliwić osiągnięcie celu. Informujemy o prawie dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawie do przenoszenia danych, prawie do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania oraz o prawie wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych w przypadku stwierdzenia, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016. Informujemy, że na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych, w tym realizacji przysługujących praw znajdują się w Polityce prywatności.