
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
O projekcie
Cel projektu
Rozwój usług społecznych i zdrowotnych w m. Łodzi poprzez zwiększenie równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości, trwałych i przystępnych cenowo usług w społeczności lokalnej w okresie III 2025 – X 2029.

Rezultaty projektu
Liczby osób objętych usługami świadczonymi w społeczności lokalnej – 830 (710K, 120M)
Liczba osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem – 100 (90K, 10M)
Liczba opiekunów faktycznych/nieformalnych objętych wsparciem – 150 (135K, 15M)
Liczba utworzonych miejsc świadczenia usług w społeczności lokalnej – 81
Liczba podmiotów, które rozszerzyły ofertę wsparcia lub podniosły jakość oferowanych usług – 1
Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – 1

Kryteria warunkujące udział w projekcie
- Osoby w wieku 60+,
- Potrzeba wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (wynik na podstawie skal
- Barthel),
- Zamieszkanie/praca/nauka na obszarze miasta Łodzi.

Kryteria premiujące
- Znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności
- Niepełnosprawność sprzężona
- Niepełnosprawność intelektualna
- Choroby psychiczne
- Całościowe zaburzenia rozwojowe zgodnie z ICD10
- Korzystanie z programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową
- Samotne zamieszkiwanie
- Płeć: kobieta

Wartość projektu
Całkowita wartość projektu: 12 570 988, 42 zł
Kwota dofinansowania UE: 10 685 340, 16 zł
Budżet państwa: 1 257 098, 84 zł

Listy rankingowe
Wsparcie
Dzienny Dom Opieki Medycznej z 15 miejscami – realizator zadania Miejskie Centrum Medyczne „GÓRNA” w Łodzi, uruchomienie DDOM zaplanowano na styczeń 2026 roku.
Wsparciem w ramach DDOM w jednym czasie będzie objętych 15 osób, w dniach od poniedziałku do piątku przez 8 godzin dziennie. Średni czas pobytu w DDOM 1 uczestnika/uczestniczki to 50 dni roboczych, łącznie w projekcie wsparciem w tej formie objętych zostanie 300 osób. Zakres wsparcia obejmuje: opiekę pielęgniarską, usprawnianie ruchowe, terapię zajęciową oraz stymulację procesów poznawczych. Dokładny zakres i okres wsparcia będzie określany w indywidualnym planie. Po opuszczeniu DDOM uczestnik/uczestniczka będzie miał zapewnione wizyty domowe fizjoterapeuty, monitorowanie stanu zdrowia przez personel DDOM, współpracę personelu DDOM z pielęgniarką środowiskową i teleopiekę. Oprócz świadczeń opieki zdrowotnej zapewnione zostanie wyżywienie oraz w zależności od potrzeb transport do i z DDOM. Opieka dla uczestników/uczestniczek realizowana będzie przez wielodyscyplinarny zespół terapeutyczny (pielęgniarki, lekarzy, fizjoterapeutę, dietetyka, psychologa, opiekunów medycznych oraz terapeutów zajęciowych).
Klub Seniora z 90 miejscami – realizator zadania Fundacja 4Future.
To dzienna forma usług opiekuńczych świadczona poza miejscem zamieszkania. Uczestnicy/uczestniczki klubu będą mogli skorzystać z aktywności poza siedzibą klubu i zajęć oferowanych w klubie. Klub będzie czynny 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00. Wsparcie świadczone w Klubie Seniora obejmuje: zajęcia integracyjne i edukacyjne (w tym spotkania grupowe, zajęcia tematyczne oraz działania wzmacniające kompetencje społeczne i osobiste), warsztaty rozwojowe w formie kółek tematycznych (rękodzieło, gimnastyka umysłu, zajęcia sportowo-rekreacyjne), zajęcia prozdrowotne (zajęcia z fizjoterapeutami, spotkania edukacyjne z personelem medycznym), warsztaty komputerowe – umożliwiające rozwój kompetencji cyfrowych, poradnictwo psychologiczne i prawne, spotkania, wydarzenia integracyjne oraz wyjścia np. do muzeum, kina, na basen. Zakres wsparcia dla każdej osoby zostanie określany na podstawie indywidualnej ścieżki wsparcia. Łącznie w projekcie z oferty Klubu Seniora skorzysta 450 osób.
Wsparcie opiekunów faktycznych – realizator zadania Miasto Łódź.
Ta forma wsparcia jest skierowana do 150 opiekunek i opiekunów faktycznych uczestników/uczestniczek projektu. W zakres wsparcia wchodzą szkolenia grupowe połączone z zajęciami praktycznymi, które mają na celu zwiększenie umiejętności opiekunek i opiekunów faktycznych w zakresie sprawowania opieki oraz pomoc w uzyskaniu informacji umożliwiających poruszanie się po różnych systemach wsparcia. Dla uczestników szkoleń grupowych zapewnione zostaną materiały dydaktyczne oraz catering z uwzględnieniem specjalnych potrzeb zdrowotnych. Dodatkowo będzie prowadzone indywidualne poradnictwo psychologiczne.
Teleopieka – realizator zadania Miasto Łódź.
Wsparciem zostanie objętych łącznie 830 osób. Uczestnicy/uczestniczki otrzymają opaskę, która całodobowo będzie monitorować i rejestrować w systemie funkcje życiowe (puls, saturację, temperaturę, ciśnienie) oraz zdarzenia (upadek, uszkodzenie opaski, zmiana lokalizacji). Opaska jest wyposażona w przycisk SOS, dzięki czemu osoba korzystająca będzie mogła połączyć w każdej chwili z Telecentrum. Każdy uczestnik/uczestniczka odbędzie grupowe bądź indywidualne szkolenie z obsługi urządzenia.
Klub Seniora Rzgowska z 20 miejscami – realizator zadania Miejskie Centrum Medyczne „GÓRNA” w Łodzi.
Dzięki dofinansowaniu z projektu zostaną wydłużone godziny pracy Klubu Seniora przy ul. Rzgowskiej 170 (9:00 – 17:00 w dni od poniedziałku do piątku) oraz rozszerzona oferta: o zajęcia prozdrowotne (zajęcia z fizjoterapeutą, gimnastyka umysłu), zajęcia sportowo-rekreacyjne, zajęcia z kompetencji cyfrowych, warsztaty rękodzieła. Zakres wsparcia dla każdej osoby będzie określany na podstawie indywidualnej ścieżki wsparcia. Łącznie w projekcie z oferty Klubu Seniora skorzysta 450 osób.
Realizatorzy
Lider Projektu:
Miasto Łódź
ul. Piotrowska 104,
90-926 Łódź
Partner Projektu:
Fundacja 4Future
Ul. Jana Kilińskiego 185
90-348 Łódź
Urząd Miasta Łodzi
Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych ul. Zachodnia 47 p.132,
91-066 Łódź